Az összes kardió tevékenység közül – az úszást leszámítva – az erőgyaloglás terheli meg legkevésbé az ízületeket, és még medence sem kell hozzá. Az ismétlődő ,, high impact ” ( nagy hatásfokú ugráló gyakorlatok ) káros hatással lehetnek a szervezetre. Az emberi test is olyan, mint bármely más gép: ha egy-egy ,, alkatrészét” ismétlődő jeleggel fokozott igénybevételnek teszed ki, előbb – utóbb ,, anyagfáradás ” lép fel. A térd, a boka, a csípőízületek, a könyök és a váll mind – mind meglehetősen finom, összetett és kényes testrészek. A kocogás aszfalton vagy betonon gyilkos hatással van a térdre és a bokára, különösen, ha a testedző súlyosan elhízott személ.
Keverd a kardióedzés – módokat! Keress olyan ,, low impact ” ( alacsony hatásfokú, az egyik lábat a talajon tartó ) edzésformákat, amelyek kellő mértékben megemelik a pulzusszámot, de élvezetesek, és váltogasd őket folyamatosan.
Az aerobik gépeknek viszont sok hátrányuk van. Ezeknek a gépeknek a feszes, ismétlődő körkörös mozgásuk komoly gondot jelentenek. Arra kényszerítik az embert, hogy 1000-szer ( végeredményben pedig több 10 000-szer ) ismételje ugyanazt a mozgásmintát, mindig ugyanazokat a testrészeit használva, mindig ugyanúgy , ez pedig idővel a testrészek elkopásához vezet. Azok a gyári munkások, akik évekig végzik újra és újra ugyanazokat a mozdulatokat, gyakran szenvednek ismétlődő terheléses sérülést.
Azoknál akik megszállottan csak egy bizonyos aerobik gépet használnak, amely egy adott mozgásmintára kényszeríti őket ( hónapokon vagy akár éveken át ), ugyancsak fennáll a veszélye az ismétlődő megerőltetésből eredő sérülésnek. Jelentős a száma azoknak a fitneszhívőknek, akiknél az aerobik gépek miatt ilyen ismétlődő terheléses sérülés alakul ki. A csípőízületek, a térd a boka és a lábak különösen érzékenyek.