A bemelegítést, levezetést, nyújtást szeretjük átugorni, elfelejteni, kihagyni, mert nincs rá idő, nem érdekel, nem érezzük a fontosságát stb. pedig később, amikor itt fáj, ott fáj, akkor esetleg felmerülhet a gyanú, hogy a sok éven át bemelegítés nélkül adott terhelés és a nyújtás nélküli otthagyott edzőterem hagyott nyomot rajtunk.
Miért kell bemelegíteni?
A bemelegítés ahhoz kell, hogy az izomzatod felkészüljön a terhelésre, az ízületeid megkapják a nagyobb stressz elviseléséhez szükséges kenést és az idegrendszered is ráhangolódjon az izommunkára.
Sérülten nem lehet fejlődni!
Talán a legjobb motiváció a bemelegítéshez és nyújtáshoz az lehet, ha azt mondom, nélkülük könnyebben sérülsz, sérülten pedig nem lehet fejlődni, ahogy edzeni sem. Ha a sérülésre ráedzel, csak rontod a helyzetet és annál hosszabb lesz a regeneráció. Inkább szánj 10-10 percet az alapos bemelegítésre.
A rugalmasság növelése.
Ha nem melegítesz és az edzés végén, vagy legalább a sorozatok közötti pihenőidőben nem nyújtod meg a megrövidült izmokat, akkor szűkül a mozgástartomány mind az ízületekben, mind az izmokban. Hogyan akarsz izomtömeget fejleszteni, ha a megrövidült izmok jóval kisebb mértékben tudnak összehúzódni?
Optimális eredmények csakis bemelegítéssel.
A bemelegített ízület és izom sokkal nagyobb terhelést tud befogadni. A bemelegítés pedig nem azt jelenti, hogy guggoló napon guggolsz 20-at súly nélkül, mielőtt beállsz a 100 kilós első guggoláshoz…A teljes testet át kell mozgatni és az aznap megdolgoztatott ízületeket és izmokat még alaposabban.
Megfelelő bemelegítés:
Ízületek alapos átmozgatása teljes testen ( minimum 5-10 perc ) – gimnasztika, körzések, forgatások.
Keringési rendszer megpörgetése ( kb. 5-10 perc kardió jellegű mozgás, mint futás, lépcsőzés, bringa )
Bemelegítés az első gyakorlathoz 2-3 széria legalább.